Skip to main content
Haberler

Yalova’da İki Büyük Proje Hayata Geçiyor

By 25 Eylül 2022Ekim 10th, 2022No Comments

Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteği ile hayata geçirilen Yalova Makine İhtisas OSB ve TSE Test ve Kalibrasyon Merkezi ile Yalova Nitelikli İstihdam Merkezinin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TSE Test-Kalibrasyon Merkezi’nin bölgede daha önce yapılamayan testlerin yapılmasına imkân sağlayacağını belirterek, Türkiye’de daha önce yapılmayan koltuk yanmazlık deneyleri bu merkezde gerçekleştirilecek. Burada senelik yaklaşık 20 bin test ve kalibrasyon hizmeti tüm sektöre verileceğini yine Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hayata geçirilecek olan Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi’nde verilecek eğitimler sonucunda yılda yaklaşık 2 bin 800 kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

NİTELİKLİ İSTİHDAM MERKEZİ

Varank, “Nitelikli İstihdam Merkezinin amacı; sanayicilerimizin en önemli sorunlarından olan, doğru çalışanı bulma ihtiyaçlarını karşılamak olacak. Bu kapsamda 2 bin 40 metrekarelik alanda 10 derslik ve iki bilgisayar laboratuvarlarıyla yerinde eğitimler vermek üzere burada yenilikçi bir merkezi kurmuş olacağız. Bu merkez teorik eğitimden ziyade doğrudan istihdama yönelik pratik eğitimleri içermiş olacak. Eğitimler sonucunda verilecek sertifikalarla yılda yaklaşık 2 bin 800 vatandaşımızın istihdam edilmesi bekleniyor.” şeklinde konuştu.

14 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

“Bu merkezde firmalarımıza dönük yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve yalın dönüşüm alanlarında da danışmanlık hizmetleri verilecek.” diyen Varank, “14 milyon liralık bütçeyle hayata geçecek bu projenin 6 milyon liralık kısmını Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak biz karşılamış olacağız ve burada inşallah yine tüm organize sanayi bölgelerine örnek olacak bir merkezi kurup istihdama ciddi katkılar sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

TSE TEST-KALİBRASYON MERKEZİ 

Bakan Varank, törendeki konuşmasında, 620 hektar büyüklüğündeki Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yeşil vizyonuyla yatırımlarını tamamladığında çevreci bir altyapıya sahip olacağını belirtti. Burada ilk fabrikaların temellerinin kısa süre önce atıldığını anlatan Varank, “Bu yeşil vizyonu sayesinde şu anda bu inşaatı devam eden tesisler, daha az kaynak tüketen ve enerjiyi verimli şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları devam ediyor. Binalar tamamladığında Türk Standartları Enstitüsünün yeşil bina sertifikasyonuna da buradaki tesisler sahip olacak.” diye konuştu.

Varank, TSE Test-Kalibrasyon Merkezi Marmara Bölgesi genelinde makine, otomotiv, tersane, deniz ve demir yolu ulaşım sektörlerine hitap edecek bir yer olacağını dile getirdi.

Müteahhitten inşaatların yapımının 7 ayda bitirilmesi sözünü alan Varank, sahneye getirilen butonla temel atma işlemini gerçekleştirdi.