Skip to main content
Haberler

MARKA’nın Muhasebe Eğitimi Gençlere İstihdam Sağlıyor

By 31 Temmuz 2023No Comments

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Kalkınma Ajansları 2022-2023 teması olan “Genç İstihdamı” faaliyetleri ile gençlerin istihdamına yönelik verdiği desteği sürdürmeye devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde çalışmalarını yürüten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında genç istihdamına yönelik İstihdam Garantili Muhasebe Meslek Uzmanı Eğitimi İş Birliği Protokolü, Oda Başkanı Başkanı Erdinç Atalay ve MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu’nun katılımı ile Oda Hizmet Binası’nda imzalanmıştır.

Protokol ile bölgede istihdam açığı olan muhasebecilik sektöründe mesleğin ihtiyaç duyduğu nitelikte insan gücünü sağlamak üzere istihdam garantili mesleki eğitim düzenlemek ve düzenlenen eğitime katkı sağlamak amaçlanmıştır. Toplamda 119 saatlik eğitim, hem teorik hem uygulamalı olarak Oda hizmet binası eğitim salonunda gerçekleştirilmiştir. Sakarya’daki 18-34 yaş arasındaki 14 genç işsize muhasebe eğitimi verilmiştir. Eğitim ardından kursiyerler düzenlenen törenle katılım belgelerini almışlardır.

Kursa katılmaya hak kazanan kursiyerler; mesleki eğitim belgesi ile meslek sahibi olma, eğitimlerini tamamlamaları durumunda iş bulma sürecine destek gibi avantajlar da elde etmişlerdir. Teorik ve uygulama alanlarında verilen 8 haftalık toplamda 119 saatlik süren muhasebe eğitiminin ardından 1 genç eğitimi tamamlamadan istihdam fırsatı yakalamıştır.

Genç istihdamı alanında kişisel beceri geliştirme ve teknik kapasite artırmaya yönelik eğitimlerin önümüzdeki dönemlerde de verilmeye devam edileceği öngörülmektedir.