Skip to main content
Haberler

Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı

By 4 Şubat 2022Mayıs 31st, 2022No Comments

Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

Bakan Varank, bugüne kadar ajansların, kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladığını belirtti. Genç istihdamı konusunda 2022 ve 2023 yıllarını ajanslar için odak alan olarak belirlediklerine de dikkati çeken Varank, “Bu dönemde sadece ajanslarımız eliyle 100 bin gencimizi istihdama dahil etmeyi planlıyoruz.” dedi. 

ORTAK İŞ YAPMA PLATFORMU: Bu işin ana aktörü, bizden çok siz değerli yerel paydaşlarımızın hizmetinde olan Kalkınma Ajanslarıdır. Yönetim ve kimi yerlerde danışma kurullarıyla bölgelerindeki tüm paydaşları bir araya getirdikleri için ajansları birer ortak iş yapma platformu olarak tanımlarsak herhalde yanlış olmaz.

YERELİN KURUMSAL HAFIZASI: Üstlendikleri planlamacı ve analist rolleriyle adeta yerelin kurumsal hafızasını oluşturduklarını söyleyebiliriz. Sağladıkları finansal ve teknik desteklerle, bölgelerindeki yatırımcıların, girişimcilerin hamisi konumundalar. Bu özellikleri sayesinde ajanslar, kısa sürede pek çok konuda yenilikçi çalışmaların ve uygulamaların öncüsü oldu.

YOL HARİTASI: Ülkemizde ilk defa bölgeler için kalkınma yol haritası niteliğinde olan bölge planları ajanslarımız tarafından hazırlandı. Her bölge için farklılaşan sektör ve temalarda binlerce nitelikli analiz ve strateji çalışması yine ajanslar tarafından ortaya konuldu.

ETKİN TANITIM: Kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getiren ajanslar sayısız ulusal ve uluslararası iş birliğinin gelişmesine de vesile oldular. Bölgelerinin yatırım imkanlarını tespit edip ulusal ve uluslararası platformlarda etkin şekilde tanıtımını yaptılar. Bölge planlarında belirlenen öncelikler çerçevesinde çok kapsamlı mali ve teknik destekler verdiler.

EKONOMİK ATILIM: Bu toplantı çerçevesinde hem geçmiş dönem uygulamalarımızı gözden geçireceğiz hem de önümüzdeki dönemde ajansların vizyonunun ne olması gerektiğini tartışacağız. Ülke olarak yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı odağına alan yeni bir ekonomik atılım içerisindeyiz. Bölgelerinin öncü kurumları olan ajanslara da bu süreçte önemli vazifeler düştüğü aşikâr. Bugün, ajansların yeni dönemde sunacağı katkıları nasıl artırabiliriz onu konuşacağız.

15 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE DESTEK: Bugüne kadar ajanslar; kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladı. Bu desteklerle bölgelerinin üretim ve ihracat kapasitelerinin arttırılmasına ön ayak oldular. Teknolojik gelişim ve dijitalleşme süreçlerine paralel olarak insanlarımızın iş becerilerini geliştirdiler, böylece ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağladılar.

100 BİN GENCE İSTİHDAM: Genç istihdamı konusunda 2022 ve 2023 yıllarını ajanslar için odak alan olarak belirledik. Bu dönemde sadece ajanslarımız eliyle 100 bin gencimizi istihdama dahil etmeyi hedefliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın öncülük ettiği üreten ve çalışan gençler programı bu konuda çok büyük katkılar sunacak.

ULUSLARARASI FON: Merkezi bütçe imkânlarının yanında, Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası fonlardan da yararlanıyoruz. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz bünyesinde son 2 yılda yaklaşık 80 milyon Avro’luk uluslararası fonu bölgelerimize kazandırdık. Kalkınma ajanslarımız da geliştirdikleri projelerle son 5 yılda yaklaşık 300 milyon Avro’luk uluslararası fon kullandı.

TÜM BÖLGELERİN POTANSİYELİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de kalkınmanın çok boyutlu ve çok sektörlü bir kavram olduğunu belirterek, her bölgeye ve sektöre özel stratejiler geliştirdiklerini, bu çalışmalarla tüm bölgelerin potansiyelinin hayata geçtiğini anlattı.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Konuşmaların ardından, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK SAGE arasında “Kalkınma Ajansları Personel Performans Değerlendirme Sistemi” kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü, Yeniçeri ile TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş tarafından imzalandı.

Program, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Hakan Yurdakul’un katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye’nin Kalkınma Ajansları Deneyimi ve Yeni Ekonomi Modeli Çerçevesinde Gelecek Vizyonu” paneliyle devam etti.

Toplantıya MARKA Yönetim Kurulu Üyeleri, MARKA Genel Sekreteri, Hukuk Müşaviri,  Birim Başkanları ve faaliyet alanımızdaki Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illeri Yatırım Destek Ofisi koordinatörleri katılım sağladı.

Kaynak: www.sanayi.gov.tr