Skip to main content
Haberler

Kalifiye Meslek, Garanti Gelecek

By 26 Nisan 2022Haziran 14th, 2022No Comments

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) işbirliği ile düzenlenen “Kalifiye Meslek, Garanti Gelecek Etkinliği” ile Usta ve Çırakları Buluşturduk.

Ülkemiz sanayisinin ara eleman/meslek elemanı sorununun çözümü için geliştirilen ‘Kalifiye Meslek – Garanti Gelecek’ projesi kapsamında MARKA ve Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) iş birliğiyle Sakarya’da 2 gün süren meslek tanıtım etkinliği düzenlenerek usta-çırak buluşmaları gerçekleştirildi. Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak için düzenlenen etkinlik kapsamında, son teknoloji CNC tezgah, torna freze, kaynak simülatörü gibi çeşitli makineler ve bunları kullanan operatörler AVM’de tahsis edilen geniş alanda kurulan açık stantta meraklılarıyla bir araya geldi. Yoğun ilginin olduğu etkinlikte; gençlere mesleki eğitim ve önemi anlatılarak, meslekî beceri potansiyeline sahip bireylerin bu mesleklere yönlendirilmesi amaçlandı. Gençlerin yanı sıra ilgili ailelere de mesleki eğitimin geleceğine dair bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.  2 gün boyunca her yaştan vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, kaynak yapan çocuklar eğlenceli anlar oluşturdu.

‘Kalifiye Meslek – Garanti Gelecek’ AVM tanıtım etkinliğinin; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Ajanslarının istişareleri sonucunda Kalkınma Ajanslarının 2022 ve 2023 yılları için çalışma teması olarak belirlenen ‘Genç İstihdamı’ kapsamında ulaşılması beklenen hedeflere katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Etkinlikle birlikte önemli paydaşlarımızdan olan SAMİB’in  bünyesinde kurulan SAMATO Kariyer Merkezi ile sanayinin ihtiyaç duyduğu kaynak ustası, CNC tezgâh ve torna-freze operatörü gibi meslekler için uygulanan istihdam garantili eğitim programları hakkında farkındalık oluşturuldu.