Skip to main content
Haberler

Bölgesel Kalkınma Politikalarına Akademik Bir Bakış; Bölgesel Kalkınma Dergisi

By 26 Eylül 2022Ekim 20th, 2022No Comments

Bölgesel kalkınma politikalarına akademik bir bakış getirecek Bölgesel Kalkınma Dergisi, gün sayıyor. Ocak ayında yayın hayatına başlayacak hakemli dergide Türkçe ve İngilizce makaleler yayımlanacak. Derginin tanıtımı amacıyla ODTÜ’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Dergimiz, bölgesel kalkınma alanında çalışan ya da çalışmayı düşünen araştırmacılarımız için adeta bir referans kaynak olarak hizmet edecek.” dedi. 

Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin tanıtımı için ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde tören gerçekleştirildi. Törene Bakan Varank’ın yanı sıra Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ile çok sayıda akademisyen katıldı. 

Törende konuşan Bakan Varank şunları söyledi: 

Niteliği Arttıracağız

Dergimiz, bölgesel kalkınma alanında çalışan ya da çalışmayı düşünen araştırmacılarımız için adeta bir referans kaynak olarak hizmet edecek. Dergide bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel farklı boyutlarını içeren makalelere yer verilecek. İnanıyoruz ki böylelikle bölgesel kalkınma alanındaki bilimsel çalışmaların sayısını ve niteliğini artırmış olacağız. Şu anda makaleler toplanmaya başladı. İlk sayıyı Ocak ayında yayınlamayı düşünüyor. Güzel bir iş çıkacağına inanıyorum. 

Önemli Bir Eksikliği Dolduracak

Akademi dünyasının farklı çalışmaları ortaya koyacağına inanıyorum. Dergimiz araştırma alanında önemli bir eksikliği dolduracak. Hem Bölgesel Kalkınma Dergisinin duyurulması hem de araştırmacılarımızı yayım yapmaya teşvik etme hususunda sizlerin desteklerinizi beklediğimizi özellikle belirtmek isterim. Dergi fikrinin ortaya çıktığı günden bu zamana kadar bizimle birlikte olan başta kıymetli hocalarımız olmak üzere tüm ekip arkadaşlarıma kalbi şükranlarımı sunuyorum. 

Önemli Bir Fonksiyon Üstlenecek

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de, bölgesel kalkınma alanında gerçekleştirdikleri faaliyetlere önemli bir halka daha eklemenin heyecanı içerisinde olduklarını anlatarak derginin sadece ulusal alanda değil uluslararası boyutta da itibar görecek kalıcı bir yayın olacağını söyledi. Bilimsel çalışmaların ışığında akademi dünyası ile de yakın iş birliği içinde çalışacaklarını vurgulayan Genel Müdür Yeniçeri, “Bu açıdan Bölgesel Kalkınma Dergisi önemli bir fonksiyon üstlenecektir.” dedi.  

Bilimsel Çalışmaları Teşvik Edecek

Kalkınma Ajansları, Bölgesel Kalkınma Dergisi ile bölgesel kalkınma ve bölgesel politika alanında bilimsel çalışmaların teşvik edilmesini amaçlıyor. Ayrıca; bölgesel, ulusal ve uluslararası deneyimlerin ve farklı yaklaşımların paylaşılması yoluyla bu alandaki araştırmaların sayısının ve niteliğinin artırılmasını hedefliyor. 

Derginin Konsepti

Dergide, bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal, mekânsal ve çevresel dinamikleri masaya yatırılacak. Bölgesel politika; stratejik planlama ve programlama, politikanın koordinasyonu, kurumsal kapasite ile izleme ve değerlendirme gibi boyutlarıyla incelenecek. Bölgesel politikanın uygulama araçlarını araştıracak.  Yenilikçi uygulamalara katkı sağlayacak şekilde güncel tartışmalar ortaya koyacak. Özgün ve bilimsel etiğe uygun ve literatür zenginliğine sahip bilimsel çalışmalara yer verecek. 

Değerlendirmeler Dergipark’ta

Yayın politikası ve editoryal işleyişi uluslararası standartlarda yapılandırılan dergi; ücretsiz, açık erişimli ve hakemli olarak yayımlanacak. Üçer aylık dönemler halinde yılda 4 sayı olarak Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında okurlarıyla buluşacak. Derginin makale değerlendirme süreçleri DergiPark sistemi üzerinden yürütülecek.