Yazdır

42 Kocaeli Yazılım Okulu Açıldı

1 Ekim 2021

Öğrenciler arasında öğrenmeye dayalı bir metot kullanan yazılım okulları Ekol 42’nin küresel ağının Türkiye’deki ikinci adresi 42 Kocaeli, Bilişim Vadisi’nde açıldı. Türkiye Açık Kaynak Platformu 42 Kocaeli Yazılım Okulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Bilişim Vadisi yürütücülüğünde TÜBİTAK TÜSSİDE ortaklığı, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Gebze Ticaret Odasının destekleri ile hayata geçirildi. Yazılım alanında uluslararası yenilikçi öğretim modeliyle öne çıkan Ekol 42 okullarının Türkiye’deki ilk okulu olan 42 İstanbul, eylül ayı başında Vadi İstanbul’da faaliyetlerine başladı. 42 Kocaeli’nin Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’ndeki resmi açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gerçekleştirdi.

Ajanslardan 27 Milyon TL’lik Destek

MARKA ve İSTKA’nın ortaklığında 27 milyon liralık güdümlü proje desteği kurulan okullar, 7 gün 24 saat ücretsiz eğitim veriyor. Ekol 42 okulları, öğrenci-öğretmen ilişkisi yerine öğrenciler arasında öğrenmeye dayalı bir model ile çalışıyor. Bu modelde katılımcıların eleştirel düşünme, takım çalışması ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca bir ekip de müfredata rehberlik ediyor.

172 Kişi Kaydoldu: Yürütücülüğünü Bilişim Vadisi’nin yaptığı Açık Kaynak Platformu 42 Kocaeli, 339 bilgisayar kapasitesi ile 1155 metrekare alanda 7/24 eğitim verecek. Tüm Türkiye’den 3 binden fazla başvuru alınan yazılım okulunda 172 kişi ilk havuz eğitimine kaydoldu. 42 Kocaeli’nde eğitim görecek öğrenciler, Bilişim Vadisi kampüsünde teknoloji ekosisteminin tam göbeğinde eğitim alma imkanına sahip olacak.

Yenilikçi Müfredat

Ekol 42 müfredatında ilk olarak öğrenciler temel programlama kavramlarını ve C dilinin temellerini öğreniyor. UNIX, grafik programlama ve web programlamaya başlayan öğrenciler için müfredat derinleşiyor. Öğrenciler, sonraki aşamalarda Nesne Yönelimli Programlama, Mobil, İşlevsel Programlama, Web Güvenliği, Tersine Mühendislik, Kötü Amaçlı Kod, Çekirdek Programlama, Ağ Programlama, Yapay Zeka, 3B gibi uzmanlık isteyen alanlarda çalışmalar yapabiliyor.
Kurucu Üyeler

Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, İSTKA Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen, MARKA Genel Sekrereri Mustafa Çöpoğlu, TÜBİTAK TÜSSİDE Genel Müdürü İsmail Doğan ve katıldı. Törende Platformun Kurucu Üyeleri olan; Microsoft, Aselsan, Havelsan, Intertech, Kuveyt Türk, Turkcell Teknoloji, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Baykar, OBSS, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Teknoloji, Koç Üniversitesi, Türkiye Bilişim Derneği, TÜSİAD, TÜBİSAD ve TÜBİTAK ile platformun sponsor üyeleri olan AWS, SAP, Globalnet, Veripark ve Profelis’ten katılımcılar da yer aldı.


Kaynak: www.sanayi.gov.tr

 
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası